Wózek elektryczny - czy pokona każdą przeszkodę?

Wózek elektryczny umożliwia osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się. Oczywiście nigdy nie zastąpi chodzenia na własnych nogach, ale w przypadku choroby czy urazu, który niemal zupełnie uniemożliwia samodzielne poruszanie się, w znacznym stopniu poprawia komfort funkcjonowania.

Wózek elektryczny to nie tylko pomoc dla osoby niepełnosprawnej, ale również jej opiekunów. Jest znacznie wygodniejszy i łatwiejszy w użyciu, ponieważ napędzany jest mocą silnika elektrycznego. Dzięki temu nie trzeba go pchać. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, niektóre naprawdę potrafią zaskoczyć umiejętnościami pokonywania przeszkód.

Jak dobrać wózek elektryczny?

Wózek elektryczny to bardzo rozbudowana grupa produktów, które różnią się ceną i wyposażeniem dodatkowym. Przy wyborze ważne aby zwrócić uwagę nie tylko na cenę (można ubiegać się o refundację NFZ, ale też pomoc finansową z MOPS i PCPR), ale też wytrzymałość i funkcjonalność. Poza samą możliwością przemieszczania wózek ma też zagwarantować, w niektórych przypadkach niepełnosprawności, pomoc w utrzymaniu właściwej sylwetki ciała. Przede wszystkim wybrany produkt powinien spełniać warunki związane z bezpieczeństwem użytkowania zarówno przez niepełnosprawnego jak i osób pomagających choremu. Ważne aby był niezawodny i jeśli będzie taka konieczność – łatwy w serwisowaniu. Dobrze jeśli minimalizuje wstrząsy podczas jazdy po nierównym terenie i ma mocny silnik – nie tylko umożliwia długie korzystanie na trasie (nawet do 35 km), ale też daje większe pole możliwości przy pokonywaniu trudniejszych przeszkód.

Wózek elektryczny w walce z przeszkodami

Zdrowa osoba nie zdaje sobie sprawy jak wiele przeszkód, podczas codziennego poruszania się, napotykają niepełnosprawne osoby na wózkach inwalidzkich. Pierwszą z nich są schody i krawężniki na chodnikach. O ile najbardziej uniwersalny wózek nie poradzi sobie ze schodami, jeśli nie ma odpowiedniej windy, to mocny akumulator (lub akumulatory) i terenowe koła mogą pomóc w pokonywaniu krawężników i umożliwić jazdę nawet po piasku czy wyboistym terenie. Nie trzeba więc rezygnować ze spacerów w lesie czy parku, jeśli nie ma w nich asfaltowej nawierzchni.

Dzięki napędowi elektrycznemu wózki mają możliwość poruszania się z różną prędkością (w zależności do modelu), a od pojemności akumulatorów zależy, czy jedno ładowanie wystarczy na przemieszczanie się z jego pomocą przez cały dzień.

Ważne, aby osoba niepełnosprawna pamiętała, że jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego, traktowana jest na równo z pieszym, przez co nie powinna poruszać się ścieżkami rowerowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here