Wypełnienia kompozytowe

Wypełnienia kompozytowe są obecnie najczęściej wykorzystywane do uzupełniania ubytków w zębach, do których doszło w wyniku próchnicy lub urazów. Ich ogromną zaletą jest możliwość dopasowania odcienia, który będzie idealnie pasował do naturalnego uzębienia. Daje to wysoki poziom estetyczny.

Zalety wypełnień kompozytowych

Wypełnienia kompozytowe, są powszechnie stosowane w stomatologii, głównie ze względu na swoje świetne właściwości. Mają wiele zalet, na przykład:

  • wysoka szczelność, kompozyt jest materiałem, który niezwykle ściśle przylega do zęba. W wyniku czego minimalizuje ryzyko przedostania się pokarmu do ubytku, który został uzupełniony.
  • wysoka estetyka, nie musimy się za bardzo wysilać, żeby odpowiednio dopasować kolor materiału uzupełniającego, do koloru zębów pacjenta. Po wykonaniu zabiegu, uzupełnienie jest nie do odróżnienia. Plomby są praktycznie niezauważalne.
  • wysoka odporność, kompozyt jest odpornym materiałem światłoutwardzalnym, nie ulega tak szybko zniszczeniu. Jednak dedykowany jest do uzupełniania wyłącznie mniejszych ubytków.
  • bezpieczeństwo, kompozyt jest bezpiecznym materiałem.
  • podczas uzupełniania ubytku dentysta nie musi usuwać zdrowej tkanki zęba, ponieważ kompozyt jest łatwy w dopasowaniu.
  • umiarkowany koszt.

Przeczytaj też: http://studioniezapominajka.pl/szczoteczka-do-twarzy-czy-to-skuteczna-metoda-oczyszczania-twarzy/

Wady wypełnień kompozytowych

Oprócz wyżej opisanych zalet kompozytu, możemy wymienić również kilka wad. Do najczęściej występujących wad, należą:

  • trwałość – kompozyt mimo, że jest odporny jednak nie jest zbyt trwały. Plomby, które zostały wykonane kompozytem, powinniśmy wymieniać co 5 lat.
  • podatność na przebarwienia – kompozyt da się idealnie dopasować do koloru naturalnego uzębienia, jednak jest on podatny na barwniki, znajdujące się w produktach, które spożywamy. W wyniku czego może dojść do przebarwienia kompozytu. Najgorszy wpływ na kompozyt ma kawa, tytoń oraz herbata czarna i czerwona.
  • niepolecany w przypadku dużych ubytków – jak już wiadomo kompozyt jest bardziej polecany do wypełniania mniejszych ubytków. W przypadku, gdy ubytek jest dość duży, kompozyt może pęknąć pod wpływem twardego pokarmu. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i zastosować inny materiał wypełniający.

Żródło: https://shoe-mania.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here