Zarobki informatyka

Przy obecnej szybkości rozwoju technologicznego zapotrzebowanie na informatyków na rynku pracy jest duże. Powszechnie uważa się, że zawody informatyczne są bardzo dobrze płatne. W praktyce jednak wpływ na zarobki osoby pracującej w branży IT ma sporo czynników. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile zarabia informatyk?”.
Branża informatyczna jest niezwykle szeroka, każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Od prac związanych z fizycznym sprzętem, przez łączenie urządzeń między sobą w sieci, aż do tworzenia oprogramowania. Za najlepiej płatną uważana jest właśnie ta ostatnia dziedzina informatyki. Ciągle słyszy się o plusach pracy jako programista, między innymi o bardzo wysokich zarobkach właśnie w tym zawodzie. Prawdą jest jednak, że podobnie jak w wielu innych dziedzinach, nic nie spada z nieba. Aby praca związana z programowaniem przynosiła duże zyski należy oczywiście poświęcić dużo czasu, a czasami również pieniędzy, na rozwój swoich umiejętności. A warto wiedzieć o tym, że programowanie wymaga nie tylko znajomości sporej liczby języków programowania i umiejętności ich wykorzystywania. Programowanie opiera się przede wszystkim na umiejętności logicznego myślenia, tworzenia algorytmów i znajomości matematyki na wysokim poziomie. Nie wystarcza sama znajomość składni odpowiednich języków programowania do tego, aby być dobrym programistą. Swoje umiejętności można oczywiście szkolić na odpowiednich kursach, zarówno stacjonarnie, jak i online. W internecie dostępnych jest sporo kursów przeznaczonych właśnie dla osób chcących spróbować swoich sił w pracy z kodem. Wiele z nich, zawierających podstawy każdego języka jest także darmowych. Osoby znające dobrze język angielski mają też ułatwione zadanie ze względu na to, że liczba kursów programowania dostępnych właśnie w tym języku jest znacznie większa, niż w języku polskim.
Zarobki informatyków uzależnione są nie tylko od konkretnej dziedzinie informatyki, z jaką są związani, ale także – może nawet przede wszystkim – od doświadczenia. Firmom programistycznym zdecydowanie bardziej zależy na liczbie i jakości projektów, jakie stworzyła w swym życiu osoba ubiegająca się o stanowisko w niej, niż na ukończonych szkołach. Oczywiście, papier ukończenia określonej uczelni, certyfikaty potwierdzające ukończenie kursów i szkoleń mogą pomóc nam w zdobyciu pracy i sprawić, że pracodawca doceni naszą ambicję i uwierzy w nasze umiejętności po zobaczeniu naszego CV. Podstawą jest jednak właśnie tworzenie różnego rodzaju projektów i rozwiązań programistycznych, bo tak naprawdę to właśnie ich jakość jest głównym kryterium dla pracodawcy do zdecydowania o tym, czy będziemy dobrymi programistami, czy nie.
Firmy programistyczne przyjmują także często do pracy osoby bez doświadczenia, zapewniając odpowiednie szkolenia i kursy. Należy pamiętać, że w pracy informatyka trzeba uczyć się całe życie – nowe technologie pojawiają się w niezwykle szybkim tempie. Równie często wprowadzane są drobne zmiany w językach programowania, o których również należy się dowiadywać.

www.blogfinance24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here