Zgaga

Zgaga to jedna z najpowszechniejszych przypadłości dotyczących układu pokarmowego. Może pojawić się w każdym wieku, niekiedy powoduje jedynie dyskomfort, ale może też znacząco uprzykrzyć życie. Chociaż uważana jest za niegroźną, nie wolno jej lekceważyć. Dlaczego?

Zgaga – co to jest i skąd się bierze?

Towarzyszy Ci nieprzyjemne pieczenie w przełyku lub w mostku? Dolegliwości nasilają się szczególnie po obfitym posiłku lub przed snem? To typowe objawy zgagi. Zaliczają się do nich również:

  • odbijanie po posiłkach
  • uporczywa czkawka
  • kwaśny posmak w ustach
  • mdłości lub wymioty
  • dysfagia, czyli trudności w połykaniu
  • ból za mostkiem

Te przykre dolegliwości powoduje kwas żołądkowy, który cofa się do przełyku i podrażnia jego delikatną błonę śluzową, a w rezultacie może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest stosowanie leków, które ochraniają delikatną błonę śluzową przed agresywnym kwasem żołądkowym – na przykład takich jak te dostępne tutaj. 

Zgaga może pojawiać się bardzo rzadko, raz na kilka dni, a nawet codziennie. Czasami powoduje jedynie dyskomfort, a niekiedy silne promieniujące bóle, które są trudne do opisania. Po jej ataku może towarzyszyć ból gardła.

Przyczyny refluksu

Zgaga bardzo często pojawia się wraz z refluksem. Jest to schorzenie, w którym treść żołądkowa cofa się do przełyku, powodując podrażnienia. Do innych przyczyn zgagi zalicza się stresujący tryb życia, zapalanie żołądka, otyłość, stosowanie niektórych leków – na przykład przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, palenie papierosów, przejadanie się lub dieta oparta na tłustych i ciężkostrawnych pokarmach. Sprawdzone i skuteczne leki na zgagę takie jak Esoxx One, nie tylko minimalizują przykre objawy, ale działają tam, gdzie one powstają – trafiając w sedno problemu.

Zgaga jak się pozbyć przykrych objawów?

W przypadku wystąpienia objawów zgagi warto działać szybko. Niezwykle ważna jest profilaktyka oraz odpowiednie leczenie farmakologiczne. Jakie są najlepsze sposoby na zgagę?

  1. Dieta lekkostrawna, która nie drażni ścian przełyku i nie pobudza wydzielania soków żołądkowych.
  2. Spożywanie mniejszych porcji, ale częściej – warto przyjmować około 4-5 małych posiłków każdego dnia.
  3. Jedzenie w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu oraz staranne przeżuwanie każdego kęsa.
  4. Unikanie leżenia i nadmiernego wysiłku fizycznego bezpośrednio po spożyciu posiłku.
  5. Unikanie jedzenia późno przed snem. Warto zachować odstęp przynajmniej 2-3 godzin.
  6. Zrezygnowanie z popijania posiłków, ponieważ może to zwiększyć objętość treści pokarmowej i w rezultacie doprowadzić do jej cofania.

Skuteczne i sprawdzone sposoby

Środki farmakologiczne są bardzo skuteczne w zwalczaniu objawów refluksu. Mogą różnić się siłą działania oraz szybkością. Najlepszym wyborem są te, które nie tylko hamują wydzielanie kwasu żołądkowego, ale przede wszystkim chronią delikatną błonę śluzową przed uszkodzeniami oraz przyśpieszają proces jej gojenia. Warto szukać takich substancji aktywnych jak kwas hialuronowy, siarczan chondroityny lub poloxamer 407.

Zgaga to powszechna dolegliwość, którą można skutecznie leczyć. Im szybciej zmienimy tryb życia i wprowadzimy leczenie farmakologiczne, tym mniejsze szkody spowoduje w naszym organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here