Jak wybrać kuwetę dla kota?

Kuweta dla kota to podstawowy element wyprawki dla kota. Koty to czyste zwierzęta i bardzo szybko nauczą się korzystać z kuwety.

W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki wybór kuwet dla kotów. Bogactwo materiałów, wzorów, kolorów, rozwiązań konstrukcyjnych sprawia, że wielu właścicieli kotów ma problem z wyborem odpowiedniej kuwety.

Rozmiar kuwety powinien być dostosowany do wieku zwierzęcia. Mały kotek może mieć problemy z wejściem do kuwety o dużych rozmiarach, dlatego należy mu zapewnić mniejszą kuwetę, którą wraz z dorastaniem pupila należy wymienić na kuwetę o większych rozmiarach.

Kuweta otwarta czy zamknięta?

Do wyboru mamy kuwety otwarte i zamknięte. Kuwety otwarte są dość tanie i praktyczne w użyciu, łatwo je wyczyścić i umyć. Jednak z kuwet otwartych może łatwo wysypywać się żwirek, kocie odchody znajdują się na widoku domowników, z kuwety otwartej łatwo też wydobywają się nieprzyjemne zapachy.

Kuwety zamknięte to kuwety zabudowane, zawierające pełne lub półotwarte zadaszenie. Są zdecydowanie wygodniejsze dla właścicieli kotów. Żwirek nie wysypuje się z kuwety, brzydkie zapachy pozostają w kuwecie. Kuwety zakryte są droższe niż modele otwarte, niektóre koty mogą też nie przepadać za tym typem kuwety. Mycie kuwety zamkniętej jest także bardziej pracochłonne niż w przypadku kuwety otwartej.

Koty preferują spokój, dlatego kuweta dla kota  powinna być postawiona w ustronnym miejscu zapewniającym kotu intymność podczas załatwiania czynności fizjologicznych. Można ją postawić w przedpokoju lub w łazience, jak najdalej od legowiska i misek z karmą i wodą

Żwirek dla kota

Aby dłużej utrzymać czystość kuwety na dłużej, należy stosować żwirek dla kota. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żwirku, wśród nich wyróżniamy żwirki zbrylające i niezbrylające. Żwirki zbrylające sklejają się pod wpływem odchodów, co ułatwia szybkie posprzątanie kuwety.

Jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są żwirki, wyróżniamy żwirki bentonitowe (posiadające wysokie właściwości chłonące i neutralizujące zapachy), drewniane (przypominające trociny, są to żwirki bardzo wydajne), silikonowe (o niewielkiej wadze i najwyższej wydajności). Aby przekonać się, który rodzaj żwirku będzie najlepszy dla naszego kota, warto wypróbować różne rodzaje żwirków.

Warto też postarać się o akcesoria do kuwety takie, jak łopatki do kuwety, filtry, neutralizatory zapachów, odświeżacze, wycieraczki i worki do kuwety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here