Wrastające paznokcie to nic przyjemnego. To niepozorne schorzenie powoduje dyskomfort i ból, a w zaawansowanym stadium może uniemożliwić nam też codzienne czynności czy spowodować groźną infekcję. Jak pozbyć się tego problemu? Przeczytaj, a wszystko stanie się jasne.
Wrastający paznokieć — jak rozpoznać?
Przypadłość tę zazwyczaj ciężko pomylić z czymś innym. Jej znakiem rozpoznawczym przede wszystkim jest dyskomfort i ból, spowodowany wbijaniem się płytki paznokcia w wał okołopaznokciowy. Dodatkowo zaobserwować możemy zaczerwienienie i puchnięcie tej części palca. Wrastają zazwyczaj paznokcie dużych palców u stopy, a predestynują nas do tej przypadłości w szczególności: nieprawidłowe obcinanie paznokci, noszenie źle dopasowanego lub ciasnego obuwia, deformacje ortopedyczne czy predyspozycje genetyczne, nadmierna potliwość lub suchość stóp, grzybica, urazy, nadwaga czy uprawianie niektórych sportów.
Wrastające paznokcie — leczenie
Jeśli odczuwamy dyskomfort związany z wrastającym paznokciem, nie należy zwlekać z działaniem. Postępujące wrastanie będzie powodować bowiem tylko większy ból. Najlepiej udać się od razu do specjalisty — lekarza podologa. Spis gabinetów podologicznych znajduje się na przykład na stronie podolodzy.pl. Lekarz obejrzy dokładnie nasze stopy i zarekomenduje odpowiednią metodę leczenia.
Jak leczy się wrastające paznokcie? Chyba najpopularniejsze są klamry ortonyksyjne. Założenie klamry przez profesjonalistę przynosi natychmiastową ulgę oraz zmienia kierunek wzrostu paznokcia tak, aby problem nie powracał. Klamry nie przeszkadzają też w codziennym życiu ani uprawianiu sportów.
Najszybszym zaś sposobem na wrastanie jest zabieg tak zwaną kostką Arkady. Palec umieszcza się w specjalnym urządzeniu zwanym kostką, które nadaje paznokciowi właściwy kształt. Pozbyć się wrastającego paznokcia można też chirurgicznie. Najważniejsze, to gdy dopadnie nas ta dokuczliwa dolegliwość, aby jak najszybciej skierować swoje kroki do gabinetu podologicznego i podjąć odpowiednie leczenie.