Przez ostatnie lata okapy zyskały na popularności – nie dość, że pozwalają na wchłonięcie wszystkich zapachów, które powstają podczas gotowania, to dodatkowo chronią nasze okna przed zaparowaniem, a pomieszczenie przed powstającą wilgocią. Istnieje kilka rodzajów okapów. Na który warto się zdecydować?

Podział okapów ze względu na wykonywaną pracę

Tutaj możemy wyróżnić dwa rodzaje:

  • Wyciąg – działa na zasadzie zasysania zanieczyszczonego powietrza i wydala je na zewnątrz poprzez przewód wentylacyjny. Jest bardziej wydajną i ekonomiczną opcją, musimy jednak mieć pewność, że mamy możliwość podłączenia go do szybu wentylacyjnego. Dobrze również zamontować w kuchni dodatkową kratkę wentylacyjną, która wyrówna ciśnienie w pomieszczeniu.
  • Pochłaniacz – pracuje on w zamkniętym obiegu, początkowo powietrze jest wstępnie oczyszczane z tłuszczy, potem następuje oczyszczanie z zapachów oraz dymu poprzez filtr węglowy, na końcu jest wydmuchane z powrotem do kuchni. Musimy pamiętać o regularnej wymianie filtra węglowego, średnio co 4 miesiące, nowy filtr kosztuje około 100 złotych.

Każdy model okapu może pracować jako wyciąg, lecz nie każdy może funkcjonować jako pochłaniacz.

Pozostałe rodzaje

Warto zwrócić uwagę na:

  • Okapy przyścienne – czyli kominowe, montuje się je bezpośrednio przy ścianie, posiadają specyficzny komin w górnej części, który posiada silnik, a także przewód, który podłączony jest do szybu wentylacyjnego, tego rodzaju okapy charakteryzują się dużą wydajnością.
  • Okapy wyspowe – nadają się do dużych kuchni, gdzie kuchenka znajduje się na środku, montuje się je do sufitu nad płytą grzewczą, nadają kuchni dodatkowej elegancji, są jednak bardzo drogie.
  • Okapy teleskopowe – nadają się do małych kuchniach, możemy umieścić je w zabudowie szafki lub na dole szafki.
  • Okapy narożne – montujemy je w rogu kuchni, przystosowany jest w ten sposób, że można go zawiesić na dwóch ścianach.

Co ma znaczenie przy wyborze okapu?

Na pewno poziom hałasu. Okap potrafi być dosyć głośnym urządzeniem, musimy więc zadbać o swój komfort. Dobrej jakości urządzenie powinno nie przekraczać poziomu 50 dB, zwróćmy na to uwagę zwłaszcza, gdy kuchnia połączona jest z salonem i hałas niesie się na cały dom.

Ponadto, zwróćmy uwagę na jego rozmiar, by dostosować go do szerokości naszej kuchenki, standardowo istnieją trzy rozmiary: 60 centymetrów, 70 centymetrów oraz 90 centymetrów. Jeśli decydujemy się na okapy przyścienne możemy decydować o wysokości komina.

Liczy się także wydajność, którą mierzymy w m3/h, musimy znać dokładny wymiar kuchni, który obliczamy na podstawie: długość x szerokość x wysokość, okap powinien przez godzinę przerobić sześciokrotną pojemność kuchni.

Czy liczba biegów jest istotna?

Liczba biegów daje nam możliwość regulacji prędkości pracy, okap może mieć różną siłę ssącą, którą regulujemy pokrętłem lub przyciskiem. Zazwyczaj okapy posiadają trzy lub cztery biegi, siłę dostosowujemy w zależności od ilości rzeczy, które przyrządzamy na płycie. Jeśli jest to jedynie garnek z wodą lub zupą wystarczy w zupełności pierwszy bieg, jeśli jednak dochodzi do tego patelnia ze smażącymi się na niej rzeczami oraz drugi garnek, możemy włączyć trzeci lub czwarty bieg.

Funkcje warte uwagi

Okap sam w sobie jest bardzo użytecznym sprzętem, dobrze jednak gdy posiada dodatkowe opcje, które ułatwiają nam gotowanie:

  • Oświetlenie, które umożliwia nam pracę w każdych warunkach, zazwyczaj są to lampki z tradycyjnymi żarówkami lub świetlówki energooszczędne, nowoczesne okapy posiadają oświetlenie LED. Dzięki oświetleniu możemy kontrolować, czy nic nam się nie przypala lub kipi.
  • Niektóre modele posiadają również czujnik czyszczenia. Informuje on domowników o konieczności wyczyszczenia filtrów. Można je zazwyczaj myć w zmywarkach, musimy jednak dokładnie zapoznać się wcześniej z zaleceniami producenta.
  • Co więcej, przydatną funkcją jest minutnik, dzięki niemu możemy zaplanować czas gotowania, pieczenia czy duszenia, wystarczy go odpowiednio ustawić i czekać na sygnał dźwiękowy, który poinformuje nas o zakończeniu gotowania.
  • Istnieje również coś takiego, jak wyłącznik czasowy, który dokładnie skontroluje czystość powietrza w naszej kuchni. Gdy skończymy gotować włączamy go i w ciągu przykładowo 15 minut powietrze w kuchni zostanie całkowicie oczyszczone.

Gdy przychodzi do płacenia…

Cena okapu zależna jest od wielu czynników: typu, rozmiaru, a także marki. Najprostszy model w standardowym rozmiarze i bez dodatkowych funkcji będzie nas kosztował około 150 złotych. Jeśli zależy nam na markowym sprzęcie, za dobrej jakości musimy zapłacić około 300 złotych. Najdroższe modele, które nie tylko posiadają wiele dodatkowych funkcji, ale także wyglądają bardzo estetycznie i odznaczają się najlepszymi parametrami kosztują nawet 3000 złotych.

Pamiętajmy jednak, by nie kupować tanich modeli niewiadomego pochodzenia, ponieważ może okazać się, że po kilku razach sprzęt nawali i narazimy się na kolejne wydatki. Możemy również poszukać właściwego modelu w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here