Jura to liczne zamki i potężne ostańce wapienne. To również malownicze dolinki, które tak bardzo cenią sobie turyści wędrujący jurajskimi szlakami. Każda dolina leżąca na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej ma swój indywidualny charakter, każda potrafi zaskoczyć swymi wdziękami. Jedną z ciekawszych dolinek jest Dolina Kobylańska, położona w odległości zaledwie 20 kilometrów od pobliskiego Krakowa.
Dolina Kobylańska liczy sobie około 4, 5 kilometra długości. Rozciąga się pomiędzy Budkowicami i Kobylanami, zaś jej największą atrakcją jest Brama Kobylańska. Turyści, którzy zdecydują się na spacer tą doliną, mogą podziwiać liczne formy skalne. Jedną z ciekawszych – obok wspomnianej już bramy – jest turnia Żabiego Konia. Łatwo ją rozpoznać, gdyż na wierzchołku tej skały umieszczony jest charakterystyczny krzyż. Ciekawie prezentuje się również Zjazdowa Turnia, w której znajduje się inna atrakcja – niewielka jaskinia.
Piękny krajobraz Doliny Kobylańskiej można było podziwiać w znanym filmie „Demony wojny” Władysława Pasikowskiego, którego tutejsza sceneria zachwyciła – podobnie jak w późniejszym okresie widzów.
Turyści mogą wędrować przez dolinę czerwonym szlakiem turystycznym. Jest też Dolina Kobylańska miejscem bardzo popularnym wśród miłośników wspinaczki skałkowej oraz kolarzy, którzy na dwóch kółkach zwiedzają zarówno jurajskie dolinki, jak i położone w ich sąsiedztwie wsie.

www.wakacje-marzen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here