Największe hale magazynowe w Polsce

Każdego roku firmy stawiające konstrukcje stalowe oddają do użytku nawet milion metrów kwadratowych powierzchni. Wśród nich są magazyny niewielkie, ale i potężne, liczące dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Jakie są największe w Polsce?

Prologis Park Chorzów na czele
Jeżeli chodzi o powierzchnię całego kompleksu magazynowo-logistycznego, niewątpliwym liderem jest Prologis Park z Chorzowa. W sumie pod dachem jest tam ponad 233 tys. m2. To tak, jakby w jednym miejscu zebrać i przykryć konstrukcją stalową boiska wszystkich drużyn grających w ekstraklasie i pierwszej lidze piłki nożnej w Polsce.
Centrum logistyczne położone jest w pobliżu zjazdu na autostradę A4. Można stąd dostać się zarówno na południe Europy jak i na wschód oraz na zachód. I zapewne właśnie lokalizacja przesądziła o wyborze miejsca.

Tulipan Park Stryków aspiruje
Dobrze zlokalizowany jest także Tulipan Park w Strykowie. Inaczej jednak niż w przypadku magazynów na Górnym Śląsku, tutaj najważniejsza jest możliwość osiągnięcia każdego miejsca w Polsce mniej więcej w tym samym czasie. Stryków to przecież transportowy środek kraju.
Łącznie magazyny mają 188 tys. m2 powierzchni. Wkrótce jednak liczba ta może się zwiększyć. Właściciel zamierza rozbudować centrum aż do 400 tys. m2. Hale magazynowe w Strykowie mogą więc wkrótce zdetronizować centrum logistyczne na Śląsku.

Europolis Park Błonie powiększa się
Powierzchnię swoich hal magazynowych ma zamiar powiększyć także właściciel Europolis Park w Błoniach pod Warszawą. Obecnie konstrukcje stalowe przykrywają około 184 tys. m2, jednak plany zakładają zwiększenie tej liczby nawet do 317 tys. m2.
To centrum jest o tyle ważne, że właśnie Warszawa uważana jest za centrum polskiej logistyki. To w okolicach stolicy powstaje najwięcej hal i innych podobnych konstrukcji. Nic dziwnego, skoro od kilku lat Warszawa połączona jest z Europą autostradą.

Panattoni Park Poznań I
Także Poznań należy do tych ośrodków, które rozwijają się dynamicznie. W okolicy stolicy województwa wielkopolskiego zlokalizowano wiele ciekawych inwestycji magazynowych. Wśród konstrukcji stalowych uwagę zwraca kompleks parków Panattoni. Ich łączna powierzchnia to 243 tys. m2.
Największy z nich jest park Panattoni I. Trzy hale magazynowe mają łącznie 171 tys. m2 powierzchni, co pozwala im dołączyć do krajowej czołówki.

Amazon jako osobna kategoria
W zestawieniu nie może zabraknąć prawdziwej gwiazdy roku 2014, czyli magazynów należących do amerykańskiego giganta – firmy Amazon. W Sadach koło Poznania stanęła hala o powierzchni 95 tys. m2. Dużo, jak na jeden budynek.
Dla Amazona takie rozmiary to jednak norma. W Stanach Zjednoczonych typowe centra logistyczne tej firmy osiągają podobne powierzchnie. W sumie, w samych tylko Stanach, firma ma ich prawie siedemdziesiąt.
Więcej na temat hal magazynowych znajdziesz na http://www.stalbau.pl/

www.mitomamka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here