Smak tradycji

0
1497

Dość często mówi się, że smak dobrze przygotowanej, tradycyjnej potrawy przypomina nam dzieciństwo, beztroskie i niezapomniane chwile spędzone w gronie najbliższych. Niejednokrotnie takie wspomnienia towarzyszą momentom, w których kosztujemy m.in. pasztet domowy przyrządzony według tradycyjnego przepisu. Jego wyjątkowy aromat, smak wspomnianego dzieciństwa zapadają na długo w pamięć. Pasztet domowy należy bez wątpienia do jednych z najważniejszych i najpopularniejszych potraw goszczących na naszych stołach.

Tradycyjna receptura

Gdy mówimy o tradycji mamy na myśli coś wyjątkowego, unikatowego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, coś ważnego. Pasztet domowy należy do takich potraw kulinarnych, które pieszczą nasze podniebienia wyjątkowym smakiem i cieszą zmysły niepowtarzalnym aromatem. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ile kuchni, tyle przepisów na pasztet. To jak zostanie przygotowany zależy od upodobań i gustów domowników, od użytych przypraw czy gatunków mięs.

Dzisiaj pasztet domowy należy nie tylko do najsmaczniejszych dodatków do kanapek, lecz jest również potrawą, bez której nie odbędą się ważne imprezy jak imieniny, zaślubiny czy inne uroczystości rodzinne. Pasztet domowy to również smak świąt, podczas których trudno wyobrazić sobie biesiadę przy rodzinnym stole bez tego rarytasu. Jest to potrawa, która nie tylko ma ciekawy smak, lecz również należy do jednych z bardziej pracochłonnych dań. Jego przygotowanie wymaga wiele czasu i staranności, ale efekt końcowy dobrze przyrządzonego pasztetu domowego zadowoli gusta najbardziej wymagających smakoszy.

Dobry smak wymaga uwagi

Aby pasztet mógł powstać należy zacząć od wyboru odpowiedniego mięsa – zazwyczaj są to dwa a nawet trzy jego gatunki. Mięso gotujemy przez kilka godzin w przyprawach, by było nie tylko miękkie, ale także aromatyczne i smaczne. Ugotowane i przestudzone kilkakrotnie mielimy, tak aby otrzymać jak najbardziej gładką i kremową konsystencję. W celu uzyskania jeszcze głębszego smaku dobrze jest zmielić liście laurowe i ziele angielskie użyte podczas gotowania mięsa. Następnie dodajemy, w zależności od potrzeb, pozostały po gotowaniu wywar, kajzerkę, jajka, a całość doprawiamy solą, pieprzem oraz innymi przyprawami. Nieocenionymi będą gałka muszkatałowa lub ziarna jałowca. Tak przygotowany pasztet wkładamy w formę do pieczenia i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy do czasu aż pasztet się zetnie, a jego wierzch się przyrumieni. Wówczas mamy pewność, że potrawa jest gotowa do spożycia. Dodatkowo smak dania możemy podkreślić dodając żurawinę, śliwki czy grzyby. Tak podany pasztet domowy będzie kwintesencją wyjątkowego aromatu i smaku tradycji.

Artykuł powstał we współpracy z https://zdziadapradziada.pl/pol_m_Przetwory-miesne_Pasztet-domowy-179.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here