Warzywa korzeniowe.

W codziennej diecie niemal wszystkich Polaków znajdują się warzywa. Wśród nich poczesne miejsce zajmują warzywa korzeniowe, które są składnikami podstawowymi wielu dań lub dodatkami do nich. Rodzina warzyw korzeniowych jest dość bogata, choć nie wszyscy jej przedstawiciele cieszą się jednakową popularnością w naszym kraju. Dla porządku warto wymienić wszystkie:
– bataty, czyli wilce ziemniaczane,
– topinambur, czyli słonecznik bulwiasty,
– marchew,
– pietruszka,
– seler korzenny,
– burak ćwikłowy,
– maniok jadalny,
– maranta trzcinowa,
– pasternak,
– skorzonera czyli wężymord,
– salsefia (kozibród porolistny)
– salep.
Marchew, pietruszka, seler i buraki ćwikłowe są najbardziej popularne i niemal codziennie używane w każdym domu. Są nie tylko składnikami wielu zup, surówek, ale także wyciska się z nich soki. Są bogate w niemal wszystkie witaminy oraz liczne minerały i błonnik.
W niektórych kuchniach można spotkać skorzonerę, pasternak oraz salsefię. W marketach dostępne są bataty zwane słodkimi ziemniakami oraz bulwy topinamburu. Najmniej znane przez nas warzywa korzeniowe to maranta i salep. Salep to bulwy storczyka męskiego z których przygotowuje się bardzo smaczny i zdrowy napój o takiej samej nazwie. Salep jest niezwykle popularny w Turcji oraz w wielu krajach arabskich. Ma działanie wzmacniające oraz buduje odporność organizmu na bakterie i wirusy.
Maranta trzcinowa jest doskonałym zagęstnikiem do potraw. W sklepach z ekologiczną żywnością można kupić sproszkowane bulwy maranty i używać ich do potraw zamiast skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej albo jajek. Jej wartość doceniają osoby będące na diecie wegańskiej. Rzadko spotyka się marantę trzcinową w postaci świeżych bulw.
Wiele warzyw korzennych spożywać można na surowo, czyli z zachowaniem wszystkich cennych składników. Jednak niektóre z nich wymagają obróbki termicznej – na przykład bataty na surowo są nie tylko niesmaczne ale mogą spowodować poważne zaburzenia układu pokarmowego. Aby nie stracić nic z bogatych wartości warzywa należy piec lub gotować jak najkrócej w wysokiej temperaturze.
Jeśli mamy własny ogród warto hodować w nim warzywa korzeniowe. Latem i jesienią wykorzystywać bezpośrednio zerwane prosto z ogrodu. Nadwyżkę warto zagospodarować na zimę. Marchew, seler, pietruszkę, pasternak, skorzonerę i buraki ćwikłowe dobrze przechowuje się w piasku w chłodnej piwnicy. Można również warzywa obrane, umyte i rozdrobione zamrozić. Z marchwi, selera i pietruszki można zrobić gotowe mieszanki, które zimą wykorzystamy jako bazę do zup. Do mieszanki warzyw korzennych można dodawać pory oraz inne ulubione warzywa: groszek zielony, fasolkę szparagową, brokuły, kalafior i inne.
Posiadacze suszarek elektrycznych mogą z warzy korzeniowych przygotować doskonałej jakości susz. Aby go uzyskać warzywa umyte i obrane należy pokroić w cienkie plastry a następnie wysuszyć. Suszone warzywa rozdrobnione i wymieszane z solą oraz ziołami są doskonałą kuchenną przyprawą, która zastępuje niezdrowe mieszanki typu Vegeta.

www.miss-fit.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here