Statystyczny Polak kieruje swoje kroki po pomoc prawną średnio kilka razy w ciągu całego życia. Najczęściej nie posiada wiedzy do kogo zwrócić się z konkretnym problemem. Warto jednak to wiedzieć, by oszczędzić czas i pieniądze, gdy zajdzie potrzeba skorzystania z usług prawniczych.
Idź do prawnika
Taką poradę można usłyszeć, gdy pojawia się konieczność zasięgnięcia porady prawnej. Jednak zgłębiając temat, okazuje się, że w każdym większym mieście funkcjonują zarówno: radca prawny, adwokat i notariusz. O ile większość osób wie, że do notariusza warto skierować swoje kroki przy podpisywaniu umów kupna i sprzedaży nieruchomości bądź w celu uzyskania pełnomocnictwa, tak pozostałe dwa zawody bywają mylone.
Zadania adwokata
Prawo o adwokaturze to akt prawny, który reguluje warunki wykonywania zawodu adwokata. Zgodnie z zawartą w niej definicją, adwokat świadczy pomoc prawną. Do jej zakresu należą m.in. udzielanie porad i sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych, a także występowanie przed sądami i urzędami.
Zadania radcy prawnego
Sposób i zakres działania radców prawnych reguluje Ustawa o radcach prawnych. Ich zadaniem również jest świadczenie pomocy prawnej poprzez: udzielanie porad i konsultacji prawnych, sporządzenie opinii, a także występowanie przed sądami i urzędami.
Zacierające się różnice pomiędzy zawodami
Patrząc na zakres świadczonych usług, z trudem odnaleźć można jakiekolwiek różnice pomiędzy zawodami adwokat i radca prawny. Istotna różnica istniała przed zmianą przepisów z dnia 01.07.2015 r. Wówczas tylko adwokat mógł być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Obecnie oba zawody mogą występować w tej roli, z zastrzeżeniem, że radca prawny może pełnić funkcję obrońcy tylko w przypadku jeśli nie pozostaje w stosunku pracy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku spraw rodzinnych, w tym spraw rozwodowych.
Istotna różnica między radcą prawnym a adwokatem
Obecnie istnieje jedna techniczna różnica pomiędzy zawodami radcy prawnego i adwokata. Adwokaci mogą wykonywać swój zawód jedynie prowadząc własną działalność gospodarczą bądź będąc wspólnikami spółki. Radcy prawni mogą natomiast pozostawać w stosunku pracy. Jest to jednak kwestia istotna z punktu widzenia biznesu, natomiast mało ważna dla człowieka poszukującego pomocy prawnej. Stwierdzić można zatem, że różnice pomiędzy zakresem obowiązków obu zawodów uległy stopniowemu zatarciu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant