Jakim materiałem wykończyć kuchnię

Mówi się, że kuchnia to “serce” każdego domu. Okazuje się, że właśnie w tym wnętrzu spędzamy najwięcej czasu. W kuchni panują jednak specyficzne warunki, a od jej aranżacji wymaga się spełnienia naprawdę licznych czynników. Nie może być jedynie atrakcyjna wizualnie, chociaż estetyka w jej przypadku również ma duże znaczenie. Kuchnia ma być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna, aby codzienne kulinaria były realizowane przy zachowaniu optymalnego komfortu. Co więcej, kuchnia musi być wykończona z zastosowaniem jakościowych materiałów, ponieważ remont tego pomieszczenia wiąże się z naprawdę dużą inwestycją finansową.

Jakie warunki panują w kuchni? 

Wszelkie elementy wykończenia kuchennej przestrzeni muszą być odporne na wyjątkowe czynniki, które występują w kuchni. Priorytetem jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania, pękanie, ścieranie, odbarwienia. Materiały muszą być odporne na działanie wody i wysokiej temperatury, ale również na różnego rodzaju zabrudzenia, na przykład z tłuszczu czy produktów o intensywnym kolorze. Jednocześnie, zaleca się, aby korzystanie z kuchni odbywało się przy zachowaniu odpowiedniej higieny, a wręcz sterylności. Materiały powinny być łatwe w czyszczeniu, zaleca się wybór tych o właściwościach antybakteryjnych. 

Jaki materiał wykończeniowy sprawdzi się w kuchni? 

Jeśli bierzemy pod uwagę meble kuchenne, dobrze sprawdzają się te wykonane z naturalnego, właściwie zabezpieczonego drewna albo płyty MDF. Szczególną uwagę należy zwrócić również na blat roboczy, który podlega intensywnej eksploatacji i jest najbardziej narażony na destrukcyjne działanie niekorzystnych czynników. Zaleca się wykonanie blatu z kamienia naturalnego, na przykład granitu, ewentualnie z płyty MDF z trwałą okleiną. Odradza się zaś stosowanie blatów drewnianych. 

Zawsze warto zabezpieczyć ściany w kuchni. Priorytetem jest przede wszystkim strefa pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. Najlepiej sprawdzają się płytki ścienne do kuchni, które nie przyjmują zabrudzeń, są odporne na wodę, wysoką temperaturę i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. W tym miejscu dobrze sprawdzi się także dekoracyjne szkło hartowane, chociaż wymaga ono nieco większej uważności. We współczesnych kuchniach wykorzystuje się na ściany również zaimpregnowany, surowy beton albo starą cegłę, która jest dodatkowo zabezpieczona lakierem. Na ścianach kuchennych poza strefą roboczą z powodzeniem można zaś zastosować farbę, przy czym warto wybrać taką, którą można zmywać. 

Priorytetem jest również kuchenna podłoga i w tym zakresie nie będziemy zbyt odkrywczy, jeśli przyznamy, że najlepiej sprawdzą się płytki podłogowe. Niezbyt dobrym pomysłem będzie drewniany parkiet, a już na pewno odradza się stosowanie wykładzin czy dywanów. Podłogą w kuchni jest nie tylko poddawana częstemu użytkowaniu, ale każdego dnia spadają na nią okruchy, resztki jedzenia, może zdarzyć się, że rozbije się na niej szklanka albo wyleje wrzątek. Podłoga musi być sterylna i odporna oraz łatwa do sprzątania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here