Prasowanie zasłon i firan

Śnieżnobiałe, w odcieniach kawy z mlekiem czy delikatnie drapowane pełne kolorowych aplikacji? Niezależnie od tego, jaki rodzaj firan i zasłon wybraliśmy, będą one prezentować się pięknie tylko wtedy, gdy o nie odpowiednio zadbamy. Regularne czyszczenie to jednak nie wszystko. Pamiętajmy też o prasowaniu. Podpowiadamy jak to zrobić poprawnie!

Pielęgnacja osłon okiennych dla wielu może okazać się trudna. Poniżej przedstawiamy metody, które pozwolą nam utrzymać zasłony i firany w dobrej kondycji, aby długo cieszyć się ich estetyką oraz funkcjonalnością.

Jak prasować firany i zasłony?

Sposób prasowania firan zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Delikatna tkanina taka jak: tiul, woal czy organza wymaga użycia bardzo niskiej temperatury. Gorące żelazko mogłoby stać się powodem nadtopienia włókna. To z kolei doprowadziłoby do trwałego błyszczenia się tkaniny czy też całkowitego jej uszkodzenia.

Po wypraniu firan wystarczy powiesić je na karnisz i poczekać do ich całkowitego wyschnięcia. Materiał pod wpływem ciężaru delikatnie się naprostuje. Jeśli jednak ta metoda nie zadziała, możemy położyć ręcznik na rozłożoną firankę i w ten sposób wyprasować materiał.

Nie tylko delikatne tkaniny są tak wymagające. Problem z prasowaniem możemy mieć w przypadku zasłon wykonanych z ciężkiego weluru. Tutaj podczas prostowania zagnieceń, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić włosia. Kontakt materiału z gorącą taflą może sprawić, że danym miejscu włos zostanie trwale położony. Aby uniknąć takiego problemu, możemy po prostu przełożyć materiał na drugą stronę lub zdecydować się na prasowanie gorącą parą.

Sposób na prasowanie w pionie — jak zrobić to poprawnie?

Idealnym sposobem na proste firanki lub zasłony jest prasowanie w pionie. Z pomocą specjalnego żelazka bez trudu wyprasujemy osłony wykonane z delikatnego, sztucznego materiału czy też ozdobione koralikami lub aplikacjami. Z łatwością zadbamy również o odpowiednią ekspozycję aksamitnych i welurowych zasłon, nie martwiąc się przy tym o delikatne włoski materiału.

Żelazko z generatorem pary pozwoli nam również szybko naprostować zagniecenia tkaniny, które wymagają specjalnego traktowania i np. prasowania przez ściereczkę czy ręcznik. Co więcej, sposób ten sprawdzi się w przypadku każdego długiego materiału, który z trudem mieści się na desce.

Jak poprawnie wyprasować zasłonę lub firankę w pionie? Niezależnie od wybranego urządzenia, wystarczy włączyć je i przesunąć nim wzdłuż wiszącej osłony okiennej. Aby ułatwić sobie to zadanie, możemy po wyschnięciu, powiesić tkaninę na karniszu.

Na rynku dostępne są różne urządzenia, które pomogą nam zadbać o estetykę osłon okiennych. Dużą popularnością cieszy się parownica do firan, streamer czy wspomniane wcześniej żelazko do prasowania na parę. Każdy z nich, niezależnie od ceny oraz pozostałych funkcjonalności, pomoże nam wyprasować materiał w pionie.

Czy firanki trzeba prasować i jak można tego uniknąć?

Prasowanie firan, jak proste by nie było, wymaga poświęcenia dodatkowego czasu, którego zawsze mamy za mało. Warto więc znaleźć sposób na to, aby uniknąć kolejnego domowego obowiązku. Jak? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby czerpać z pomysłów naszych babć. Te po wypraniu zasłon czy firan, od razu wieszały je na karniszu. Ciężar tkaniny sprawiał, że materiał samodzielnie się prostował i po całkowitym wyschnięciu nie było widać żadnych zagnieceń.

Ustawienie odpowiedniej temperatury prania również pomoże nam uniknąć obowiązku prasowania. Pamiętajmy też o tym, aby wyprana dekoracja nie leżała w pralce dłużej niż kilka minut po zakończonym wirowaniu. Każda dodatkowa minuta sprawi, że na tkaninie pojawią się nowe zagniecenia.

Na konieczność częstego prasowania firan, duży wpływ ma materiał, z którego zostały wykonane. Lniane zasłony popularne w mieszkaniach urządzonych w stylu boho, podobnie jak te uszyte z czystej bawełny mogą szybko się gnieść. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu liczby domowych obowiązków, wybierzemy ozdobę wykonaną z innego materiału takiego jak: jedwab, szyfon czy poliester.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here