Gdy kupujemy zabawki dla dziecka, powinniśmy pamiętać o tym, aby wybierać je także pod kątem bezpieczeństwa. Nieodpowiednie zabawki dla niemowlaka mogą stanowić dla niego zagrożenie. Dotyczy to również zabawek używanych w kąpieli. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Zabawki są w stanie urozmaicić kąpiel i sprawić, że będzie dla dziecka jeszcze większą frajdą. Powinniśmy jednak dobierać takie, które będą dla malucha bezpieczne. Czy każda żółta kaczuszka będzie wtedy dobrą towarzyszką pluskania się w wodzie? Nie zawsze – co więcej, może stać się dla dziecka niebezpieczna.

W przypadku zabawek używanych w wodzie największym zagrożeniem jest pleśń. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, o czym możemy przekonać się w łazienkach – pleśń może rozwijać się w zakamarkach kabiny prysznicowej, pod brodzikiem. Także może pojawić się na i w dziecięcych zabawkach.

Uwaga na zabawki z dziurkami!

Głównym zagrożeniem są zabawki, które mają dziurki mogące wciągać wodę. Chociaż zabawa z nimi może być naprawdę świetna, gdy wylewamy wodę z zabawki i pryskamy nią dziecko, to jednak wilgotne wnętrze kaczuszki albo innego przedmiotu może stać się idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni!

Wobec tego powinniśmy wyeliminować takie właśnie zabawki z łazienki. Nawet dokładne wypuszczenie wody ze środka nie gwarantuje, że zabawka będzie całkowicie sucha!

Jak wybrać bezpieczne zabawki do wody?

Wobec tego bezpieczne zabawki dla niemowlaka powinny przede wszystkim być zabezpieczone przed przedostawaniem się do środka wody. Jeśli już mamy do czynienia z zabawką, która może nabierać do środka wodę przez jakiś otwór, powinna być ona otwierana, aby można było ją wyczyścić i wysuszyć.

W przypadku zabawek wykonanych z pianek powinniśmy pamiętać o tym, aby po zabawie wypłukać je wodą i wysuszyć je i nie zostawiać ich na brzegu wanny albo prysznica, gdzie będą stale wilgotne – w ten sposób także zwiększamy ryzyko rozwoju pleśni.

W sklepach możemy znaleźć wiele bezpiecznych zabawek dla najmłodszych – także tych przeznaczonych do kąpieli!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here