Kuchenka mikrofalowa to wyjątkowo przydatne urządzenie, które na dobre zagościło w naszych domach. Dzięki niej możemy podgrzać, rozmrozić lub przyrządzić jedzenie, które nie jest pozbawione cennych wartości i zachowuje swój pyszny smak. Istnieje wiele czynników, które trzeba uwzględnić przy wyborze kuchenki.

Możemy podzielić je na:

  • Urządzenia wolnostojące, które możemy umieścić na przykład na blacie czy stole, ich największą zaletą jest mobilność – jeśli tylko potrzebujemy możemy zmienić jej miejsce. Mikrofalówki wolnostojące to dobre rozwiązanie do urządzonej już kuchni, są o wiele tańsze od mikrofalówek przeznaczonych do zabudowy i kosztują w granicach 250 złotych.
  • Urządzenia przeznaczone do zabudowy, posiadające specjalną obudowę, dzięki której możemy umieścić je we wnęce lub półce w zabudowie kuchni. Taki sprzęt widoczny będzie jedynie od frontu przez co sprawia wrażenie jakby zajmował o wiele mniej miejsca niż mikrofalówki wolnostojące. Są droższym wariantem i kosztują od 1000 do 1500 złotych.

Sterowanie do wyboru

Do wyboru mamy trzy opcje:

  • Sterowanie mechaniczne – ten wariant posiada z przodu dwa pokrętła, gdzie jednym ustawiamy poziom mocy, a drugim czas. To najbardziej popularny rodzaj sterowania, nie posiada jednak zbyt wielu kombinacji. Mikrofalówki sterowane mechanicznie idealnie nadają się do wykonywania podstawowych czynności, takich jak podgrzewanie czy rozmrażanie.
  • Sterowanie elektroniczne – tutaj mamy do czynienia z panelem sterowania, na którym wybieramy typ potrawy, jej wagę oraz typ obróbki: rozmrażanie, podgrzewanie lub gotowanie. Następnie mikrofalówka sama dobiera moc oraz czas, który jest jej potrzebny do przygotowania dania.
  • Sterowanie inteligentne – to najbardziej zaawansowane sterowanie, gdzie kuchenka sama dobiera moc i czas potrzebny do przygotowania potrawy, do naszych zadań należy jedynie wybranie typu obróbki. Reszta dzieje się samoczynnie i nie ma konieczności naszej ingerencji.

Możliwości kuchenek mikrofalowych

To, że podgrzewa, rozmraża czy gotuje to jeszcze nic. Nowoczesne mikrofalówki posiadają na przykład opcję gotowania na parze. Możemy przyrządzić w taki sposób warzywa, ryby, mięso, ryż, czy makaron, dzięki czemu potrawy zachowają wyjątkowy smak, a także wszystkie zdrowe właściwości. Na wyposażeniu takich kuchenek znajdują się również specjalne naczynia, w których umieszczamy produkty i wodę tak, jak w przypadku tradycyjnych parowarów.

Kuchenki mikrofalowe potrafią także piec z termoobiegiem. Jest to opcja wymuszonego nawiewu, która zapewnia równomierną cyrkulację gorącego powietrza wewnątrz komory kuchenki. Dzięki temu szybko podgrzejemy potrawę lub upieczemy ciasto.

Co warto wiedzieć o parametrach?

Zanim udamy się do sklepu warto zasięgnąć nieco informacji na temat kuchenek mikrofalowych. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jej pojemność, która waha się od 15 do 40 litrów w zależności od modelu. Najbardziej uniwersalne są sprzęty o pojemności około 20 litrów, które pomieszczą duży talerz obiadowy.

Jeśli nie zamierzamy podgrzewać w niej dużych ilości jedzenia, a także przygotowywać posiłków, możemy zdecydować się na mniejszy model, który zajmie też o wiele mniej miejsca. Pamiętajmy, że im większa pojemność tym większe gabaryty urządzenia, musimy więc odpowiednio wcześniej zaplanować jej położenie.

Niezwykle ważna jest także moc mikrofalówki, która może wynosić od 700 do 2100 W. Im wyższa moc urządzenia, tym szybciej potrawa będzie gotowa, a sprzęt zużyje przy tym mniejszą ilość prądu.

Większość modeli posiada możliwość regulowania mocy, by dostosować ją do danej potrawy lub rodzaju wykonywanej czynności. Tutaj musimy też przewidzieć naszą eksploatację kuchenki mikrofalowej – jeśli zamierzamy używać jej jedynie do podgrzewania małej ilości produktów nie ma sensu decydować się na sprzęt o dużej mocy i odwrotnie.

Funkcje, które uproszczą nam życie

Jeśli mamy w domu małe dzieci zadbajmy o to, by nasze urządzenia miało blokadę rodzicielską, dzięki której dziecko nie będzie w stanie uruchomić kuchenki. Zazwyczaj uruchamia się ją poprzez wciśnięcie pewnej kombinacji przycisków, choć sposób ten jest określony w instrukcji obsługi danego urządzenia.

Przydatna jest także funkcja opóźnionego startu, gdzie możemy zaplanować czas rozpoczęcia przygotowywania potrawy, dzięki czemu będzie gotowa do spożycia o określonej przez nas godzinie

Niektóre modele posiadają również funkcję samooczyszczenia, która polega na wytworzeniu się odpowiedniego ciśnienia pary, która pochodzi z dodatkowego pojemnika z wodą. Całość trwa około 15 minut, a w zamian otrzymujemy oczyszczone wnętrze kuchenki mikrofalowej z tłuszczu oraz innych zabrudzeń. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk i samooczyszczenie się rozpoczyna.

Zanim wybierzemy konkretny model mikrofalówki poświęćmy nieco czasu na uzupełnienie wiedzy, możemy także sięgnąć do internetu i porównać interesujące nas modele pod względem ceny, funkcji i wielkości. W ten sposób dobierzemy sprzęt idealny dla naszych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here