Bieganie warto zacząć z głową
Fot. Pixabay.com

Wiosna za pasem, więc wielu z nas nachodzi coraz większa chęć na uprawianie aktywności fizycznej na zewnątrz. Może w tym sezonie warto założyć adidasy i zacząć biegać? Ten sport nie wymaga od nas wielkiego wkładu i zaangażowania, choć oprócz dobrych butów i wygodnych ciuchów, przyda nam się też i motywacja. Jak więc zacząć biegać, by robić to z przyjemnością?

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/jak-zaczac-biegac-aby-czerpac-z-tego-przyjemnosc/

Bieganie dla początkujących – dlaczego warto?

O tym, że bieganie ma wiele dobroczynnych skutków dla naszego organizmu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne aspekty, które mogą nas do tego sportu przekonać. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • Niskie koszty biegania – tak jak wspomnieliśmy na początku – wygodne buty i strój to podstawa. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem, nie ma sensu wybierać najdroższych butów i najmodniejszej odzieży. Świetnie się za to sprawdzą stare dresy i rozchodzone już sportowe buty. Znacznie uprzyjemnią nam czas spędzony na bieganiu.
  • Bieganie nie ma limitów czasowych – biegasz, kiedy chcesz i jak długo masz ochotę. Możesz to robić rano, wieczorem lub w ciągu dnia. Wszystko zależy jedynie od tego, na co pozwalają ci codzienne obowiązki.
  • Bieganie dotlenia i zwiększa pojemność płuc – a wraz z nimi rośnie odporność organizmu, poprawia się krążenie i przyspiesza metabolizm.
  • Biegać możesz tam, gdzie tylko chcesz – parki, lasy, ulice, miasta, wioski – możesz biegać tam, gdzie tylko ci się zamarzy. I możesz to robić zawsze – w delegacji, na wakacjach, w odwiedzinach u rodziny.
  • Bieganie to najlepsza dawka endorfin – poprawia humor, zwiększa produkcję hormonów szczęścia, zapobiega depresji, uwalnia od stanów lękowych. Bieganie jest idealnym lekarstwem na nasze zmartwienia i troski, oczyszcza głowę i niejeden biegacz podczas trenowania znalazł rozwiązanie nurtujących go problemów.

Bieganie dla początkujących – od czego zacząć?

Na początek postaw sobie pytanie: dlaczego chcesz zacząć biegać, a odpowiedź na nie powtarzaj sobie zawsze, gdy z jakiegoś powodu nie chce ci się wyjść na trening. Najlepsza w motywowaniu się do trenowania jest właśnie znajomość celu, jaki chce się dzięki bieganiu osiągnąć. Poprawa kondycji, utrata wagi, poprawa nastroju? Każdy powód będzie dobry, najważniejsze, żeby był twój.

Dostosuj również treningi do swojej kondycji. Nie zaczynaj od trenowania niczym do maratonu. Na początek idealne będą szybsze spacery lub marszobiegi, które odpowiednio przygotują organizm do większego wysiłku. Z czasem sam zobaczysz, że choć na początku z trudem pokonywałeś ledwie kilometr, po kilku lub kilkunastu regularnych treningach, nie jest to już dla ciebie żadne wyzwanie.

Zobacz też: http://cowmiescie.pl/dobroczynne-skutki-jazdy-na-rowerze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here