Uprawianiu sportu często towarzyszą kurcze mięśni, zwane potocznie skurczami. Jak mało przyjemne jest to zjawisko wie każdy, kto miał okazje ich doświadczyć. Okazuje się jednak, że niewiele trzeba, by ich uniknąć!
Chociaż kurcze mogą być objawami bardzo poważnych chorób (nawet tak niebezpiecznych jak zapalenie opon mózgowych), zwykle jednak są dosc nieszkodliwym symptomem, sugerującym najczęściej zaburzenie równowagi elektrolitowej organizmu, bądź niedobór istotnych dla organizmu pierwiastków. O czym zatem pamiętać?
– po pierwsze- pić dużo wody. Przede wszystkim przed treningiem, ale warto tez uzupełnić płyny po wysiłku, a w przypadku długiego, bądź wyjątkowo intensywnego- również w trakcie. Rozgrzany wysiłkiem organizm intensywniej się poci, co powoduje do utraty wody, a w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na nasze mięśnie
– po drugie – pamiętaj o rozgrzewce. Warto poświęcić kilka minut przed (i kilka minut po!) na rozciągniecie mięśni
– po trzecie – dostosuj intensywność treningu do swoich możliwości. Zbyt intensywny trening prowadzi do poważnego zmęczenia mięśni, które staja się bardziej podatne na kurcze. Przetrenowanie może być również przyczyną znacznie poważniejszych i niebezpiecznych dla zdrowia kontuzji, dlatego pamiętajmy o swoich ograniczeniach, dostosowujmy trening do swoich możliwości, a przede wszystkim- pamiętajmy o odpoczynku; dobrze jest wyznaczyć sobie min 1 dzień w tygodniu na regeneracje i zebranie sił.
– po czwarte – zwróć uwagę na dietę. Szczególnie zwracaj uwagę na to, by dostarczać odpowiednia porcję żelaza, magnezu i witaminy C.

www.zdrowienatopie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here