Fizjoterapia

Fizjoterapia to nierozłączny i kluczowy element każdej terapii. Jest to gałąź medyczna, której zadaniem jest przywrócenie sprawności pacjenta po przebytym urazie lub operacji, jak również łagodzenie dolegliwości bólowych związanymi m.in. ze zwyrodnieniami. Prawidłowo przeprowadzona diagnoza i dobrane odpowiednie indywidualne leczenie może przywrócić pełną sprawność ruchową oraz zredukować lub całkowicie wyeliminować ból. Bardzo ważna jest systematyczność i praca zespołowa z terapeutą.

Fizjoterapeuta – kim jest?

Fizjoterapeuta Wrocław to specjalista posiadający wykształcenie medyczne, który za pomocą różnych metod manualnych, ćwiczeń gimnastycznych oraz dostępnych urządzeń, na których przeprowadza zabiegi fizykoterapeutyczne, przywraca pełną lub zadowalającą sprawność fizyczną swojego pacjenta i łagodzi dolegliwości bólowe.

Do zabiegów, które stosuje fizjoterapeuta, wyróżniamy:

 • kinezyterapia (ćwiczenia gimnastyczne, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia na piłce)
 • fizykoterapia (laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne, prądy np. Traberta, Kotz, Jonoforeza, Galwanizacja, TENS)
 • masaż, masaż klasyczny oraz masaż leczniczy
 • kinesiology taping (dynamiczne plastrowanie)
 • balneoterapia
 • praca z blizną
 • terapia manualna (np. Kaltenborn Evienth, Cyriax, Maitland, FDM, McKenzie, PNF)

Kto i kiedy powinien zgłosić się do gabinetu fizjoterapeuty?

Do gabinetu fizjoterapii powinna zgłosić się każda osoba posiadająca jakiekolwiek dolegliwości bólowe. Zadaniem fizjoterapeuty jest wczesne wykrycie problemu, diagnoza i wdrążenie odpowiedniego leczenia, które zmniejszy ból i pozwoli na przywrócenie pełnej sprawności fizycznej. Najczęściej zgłaszanymi problemami są: obrzęki, ból pleców, ból stawów, ból kręgosłupa, które w 90% są spowodowane różnymi zwyrodnieniami pojawiającymi się w organizmie. Nie należy odkładać wizyty na później, ponieważ cały proces leczenia może się wydłużyć z powodu zaniedbania.

Rehabilitacja obejmuje również osoby, które przebyły operacje oraz urazy, po których wystąpiły powikłania i powrót do zdrowia nie jest możliwy bez pomocy specjalisty. Fizjoterapeuta Wrocław kompleksowo wykonuje zabiegi mające na celu wsparcie pacjenta i przywrócenie jego sprawności fizycznej.

Do gabinetów fizjoterapii coraz częściej trafiają również nasi najmłodsi, którzy mają problemy związane z wadami postawy. Zalicza się do nich m.in. skoliozy, zniesienie lub pogłębienie naturalnych krzywizn kręgosłupa, jakimi jest lordoza i kifoza, wady stóp takie jak płaskostopie czy końska stopa, szpotawość kolan oraz koślawość kolan.

Zabiegi dla każdego?

Lista osób, które mogą skorzystać z usług fizjoterapeuty, jest bardzo długa. Należy pamiętać, że zdrowie mamy tylko jedno i lepiej o nie dbać, póki jest, ponieważ proces leczenia może być bardzo długi i złożony. Nie powinno odkładać się wizyty na potem. Szybka diagnoza i leczenie są kluczowe, aby powrócić do formy.

Fizjoterapia jest bardzo rozbudowaną gałęzią medyczną, która oferuje wiele różnych usług z zakresu zdrowia. Obecnie w Polsce jest ponad 70tysięcy wykwalifikowanych lekarzy, będących specjalistami w danej dziedzinie np. wady postawy, rehabilitacja w sporcie, kinezyterapia, fizykoterapia i wiele innych.

Fizjoterapia – dlaczego warto?

Każda grupa społeczna może potrzebować rehabilitacji, aby wspomóc swój organizm w walce z bólem bądź powstałymi patologiami:

 • Dzieci – wady postawy, które występują u dzieci, jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Przyczynił się do tego m.in. rozwój cywilizacyjny. Długie siedzenie przed komputerami, ciężkie plecaki, nieodpowiednia postawa ciała lub czynniki genetyczne przyczyniają się do powstawania patologii układu ruchu. Bardzo ważny jest prawidłowy rozwój dziecka, dzięki któremu w przyszłości nie będzie miało problemów i dolegliwości bólowych.
 • Sportowcy – liczne kontuzje przyczyniają się do osłabienia organizmu. Fizjoterapia ma na celu nie tylko złagodzenie dolegliwości bólowych, ale również przyspieszenie powrotu do zdrowia co jest niezwykle ważne w przypadku tej grupy. Jednym z najbardziej cenionych urządzeń jest fala radiowa, która skraca czas występującej patologii.
 • Starsi ludzie – organizm na przestrzeni lat jest bardzo mocno eksploatowany. Potocznie można to nazwać zużyciem materiału np. mazi występującej naturalnie w kolanie, odpowiadającej za prawidłowy ruch tego stawu lub krążki występujące w kręgosłupie, które po wielu latach również się ścierają. Fizjoterapia pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych i normalne funkcjonowanie i wykonywanie czynności dnia codziennego.
 • Osoby po operacji – Bez odpowiedniej rehabilitacji, organizm nie jest w stanie się prawidłowo zregenerować i wrócić do stanu sprzed operacji. Bardzo ważnym i kluczowym elementem jest współpraca z terapeutą, który pomoże osiągnąć zamierzony cel w miarę krótkim czasie.

Masaż leczniczy – jako forma terapii leczenia

Masaż leczniczy wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę jest dobrą formą, która pozwoli na rozluźnienie spiętych struktur. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna forma, którą można wykorzystać przy dolegliwościach związanych z bólem kręgosłupa. Odpowiednia profilaktyka w ciągu dnia oraz ćwiczenia mające na celu rozciągnięcie i rozluźnienie zbyt napiętych mięśni może przynieść dużą ulgę. Systematyczność jest bardzo ważnym elementem, bez którego żadna terapia nie będzie skuteczna.

Fizjoterapia jako lek na całe zło

Fizjoterapia jest bardzo rozbudowaną gałęzią medyczną posiadającą wysoce wykwalifikowanych specjalistów, którzy wkładają całe serce w swoją pracę. Dla tej grupy zawodowej najważniejsze jest dobro pacjenta i jego szybki powrót do zdrowia. Swoją wiedzę zawdzięczają wieloletniej nauce i praktyce, która pozwala na nowe wyzwania. Fizjoterapia jest bardzo ważnym elementem każdej terapii, która pozwala na złagodzenie dolegliwości bólowych oraz powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Fizjoterapia obejmuje wiele metod leczenia, które są dobierane odpowiednio do potrzeb pacjenta. Fizjoterapeuci słyną z motta: Po pierwsze nie szkodzić. Są specjalistami, którzy wkładają całe serce w swoją pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here