Inwestowanie w złoto, jak to zrobić?

Rynek nieruchomości czy też zakup walut to dla niektórych ciekawy sposób na lokowanie kapitału w dłuższej perspektywie czasu. Poważną alternatywą dla tych wyborów jest na pewno również inwestowanie w złoto. Taka forma lokowania kapitału nie jest jeszcze w naszym kraju tak bardzo popularna jak w Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych, ale liczba zainteresowanych takich rozwiązaniem systematycznie wzrasta.

Złoto inwestycyjne jest gwarantem stabilności, ponieważ nie jest ono wrażliwe na kryzysy finansowe. Można nawet powiedzieć, że im gorsza sytuacja panuje na międzynarodowych rynkach, tym cena złota automatycznie wzrasta. Złoto jest więc jedną z najlepszych form lokowania kapitału w niespokojnych czasach.

Zakup złota kojarzy się przede wszystkim z zakupem estetycznie wyglądających sztabek, które często można zobaczyć również na filmach. Sztabki to ogromny wydatek, jedna może osiągnąć równowartość większego mieszkania, dlatego są one używane przede wszystkim w rozliczeniach pomiędzy największych podmiotami gospodarczymi, takimi jak na przykład banki. Sprzedawcy doskonale zdają sobie sprawę z takiego stanu rzeczy i dlatego niektórzy dilerzy wprowadzili do swojej oferty możliwość kupowania sztabek na raty.

Alternatywą dla zakupu sztabek są złote monety. Najczęściej spotykane monety posiadają gramaturę 1 uncji, czyli 31, 1g. Zakupić można również monety lokacyjne, które wyróżniają się jeszcze dodatkowo walorami estetycznymi, co jeszcze podnosi nieznacznie ich wartość.

Do najpopularniejszych złotych monet rozpoznawalnych na całym świecie należy zaliczyć przykładowo Krugerrandy czy też Amerykańskie Orły.

Złote monety mają tę zaletę, że traktowane są jako środek płatniczy niemal w każdym kraju na świece. Sztabki złota nie posiadające nominałów nie są w stanie pełnić takiej roli. Inwestowanie w złote sztabki i monety wymaga zachowania wielu zasad bezpieczeństwa. Złoto jest drogocennym kruszcem, który należy umiejętnie przechowywać. Inwestorzy od lat lokujący kapitał w złocie dla komfortu psychicznego oraz bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich złoto przechowują poza swoim domem. Najczęściej wybierają do tego celu skrytki bankowe, pocztowe lub miejsca oferowane przez dilerów, u których dokonali zakupu.

Kwestia wyboru sprzedawcy też ma duże znaczenie, ponieważ na rynku jak w każdej branży można spotkać osoby niewiarygodne, a wręcz oszustów. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo zakupu, to najbezpieczniejszą opcją jest oczywiście zakup złota w instytucjach państwowych. Często jednak te instytucje nie są w stanie zaoferować tak atrakcyjnych kursów jak pośrednicy, zwani potocznie dilerami. Sprawdzenie wiarygodności dilera powinno polegać przede wszystkim na odwiedzeniu jego biura czy też sklepu osobiście oraz sprawdzeniu, ile lat funkcjonuje już na rynku. Zdecydowanie złym pomysłem jest dokonywanie zakupu złota za pośrednictwem Internetu u niesprawdzonych sprzedawców. Internet daje w niektórych przypadkach poczucie anonimowości oszustom, którzy starają się to skrzętnie wykorzystać.

Zainteresował Cię temat inwestowania w złoto? Zobacz też ten poradnik: https://tavex.pl/pl/inwestowanie-w-zloto-poradnik-inwestycyjny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here