Leki na cholesterol

Wysoki poziom szkodliwego cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia) leczony jest m.in. przy wykorzystaniu statyn na receptę. Wielu chorych obawia się jednakże efektów ubocznych wykorzystywania tych środków na cholesterol (nie mogą ich stosować m.in. kobiety w ciąży). Bez recepty dostępne są tabletki ziołowe zmniejszające poziom trójglicerydów oraz wysokiego LDL. Jeszcze częściej słyszy się także o środkach nowej generacji na cholesterol. Jakie leki efektywnie zmniejszą poziom „szkodliwego” cholesterolu?

Statyny w pastylkach na cholesterol

Zawierające statyny pastylki na zbicie cholesterolu są niezwykłym osiągnięciem leczniczym, wspierającym cierpiących na arteriosklerozę oraz cierpiących na pozostałe choroby tworzone przez hiperlipidemię (wysoki LDL we krwi). Działanie jakie przejawiają statyny na cholesterol jest stwierdzone szeregiem potwierdzonych doświadczeń, poszczególne osoby obawiają się jednakże ich efektów ubocznych. Niepotrzebnie – skuteczne pigułki na cholesterol, przepisane przez specjalistę po przeprowadzeniu szeregu konsultacji i badań, pokazują dużą efektywność w walce z chorobą. Gdy jednakże występują przeciwwskazania do stosowania statyn, specjalista może polecić ziołowe środki na cholesterol i wprowadzenie właściwej diety.

Tabletki na cholesterol na receptę

Środki na cholesterol na receptę zwykle zawierają statyny. Są to substancje, jakie nie tylko zmniejszają poziom cholesterolu we krwi („szkodliwego” cholesterolu – LDL), lecz ponadto zmniejszają zagrożenie wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca. Statyny są także odpowiedzialne za utrzymanie relatywnie małego poziomu nierozerwalnych substancji tłuszczowych, znanych jako trójglicerydy. Tabletki na cholesterol ze statynami są zatem zalecane osobom, jakich wyniki badań krwi odstają od normy w obszarze zawartości cholesterolu LDL i trójglicerydów. Jednakże nie tylko pacjenci z miażdżycą powinni stosować statyny – środki te stosuje się profilaktycznie również osobom, jakie mają za sobą tak zwany epizod sercowo-naczyniowy (zator, zawał) i chorym z grupy ryzyka wystąpienia analogicznych dolegliwości.

Tabletki na cholesterol bez statyn – dla kogo?

Osoby, jakie zastanawiają się nad tym, czy należałoby brać środki na cholesterol bez statyn, prawdopodobnie mają stwierdzone przeciwwskazania do używania takich środków. Są nimi przede wszystkim choroby wątroby, i również mięśni szkieletowych, gdyż w tym właśnie obszarze niekorzystne oddziaływanie okazują pastylki na wysoki cholesterol. Efekty uboczne dotykają co prawda niewielu chorych, jednakże lepiej zapobiegać dalszym ewentualnym uszkodzeniom wątroby lub rozwojowi miopatii (choroba mięśni). Środki na wysoki cholesterol ze statynami są także niedozwolone dla kobiet będących w ciąży czy planujących powiększenie rodziny, gdyż substancje te mogą zniszczyć płód. Środki na zmniejszenie LDL nie są dodatkowo polecane przy farmakoterapii antygrzybicznej i antybiotykoterapii, z uwagi na zmniejszenie odporności organizmu w trakcie stosowania takich środków, co nie miałoby pozytywnego wpływu na cholesterol.

Ziołowe tabletki na cholesterol – bez recepty

Jak więc zmniejszyć trójglicerydy oraz cholesterol bez udziału statyn (środków na receptę)? W wypadku wykrycia przeciwwskazań do stosowania tradycyjnych środków na cholesterol, specjalista winien poradzić choremu, co na cholesterol działa najlepiej – a są to zioła zmniejszające cholesterol.

Można zakupić je w postaci pastylek na zmniejszenie cholesterolu bez recepty. Zawierają one przeważnie:

  1. olej lniany – wykorzystywany jest w środkach oznaczanych jako suplementy na cholesterol, zawiera bowiem kwasy tłuszczowe omega-3, jakie wspierają produkcję „dobrego” cholesterolu, i również witaminę E, wzmacniającą wątrobę w zmniejszeniu wydzielania cholesterolu LDL;
  2. sok z dzikiej róży – zawiera ogromną ilość witaminy C, jaka winna być w składzie pastylek ziołowych na cholesterol, gdyż właśnie ta witamina jest odpowiedzialna za wzmocnienie produkcji „dobrej” formy cholesterolu;
  3. sok z czosnku – jego podawanie u osób z cholesterolem w górnej granicy normy pozwoli zmniejszyć LDL o blisko 10 proc., i jednocześnie zwiększyć „dobry” cholesterol o mniej więcej 8 proc.;
  4. babka płesznik (nasiona) – polecana dla osób, jakie chcą brać środki na cholesterol bez recepty, gdyż nasiona tejże rośliny pomagają wiązać żółć z cholesterolem (ze względu na ogromną zawartość pektyn) oraz wydalać ją z organizmu;
  5. monakolina K – statyna naturalnego pochodzenia, występująca w nasionach czerwonego ryżu; jest ona pewnym składnikiem lekarstwa na cholesterol.

Należałoby spytać specjalistę o ziołowe pigułki na cholesterol – nazwy tych suplementów czasem mogą być mylące, lecz w gabinecie każdy chory z pewnością otrzyma stosowne informacje w obszarze substancji, których winien poszukiwać w środkach bez recepty. Trzeba pamiętać o tym, iż środki ziołowe na cholesterol oraz trójglicerydy sprawdzą się najlepiej u osób, jakich wyniki badań nie są jeszcze niepokojące, a tylko oscylują wokół górnej granicy normy. Nim pacjent zdecyduje się po takim badaniu na środki na cholesterol bez recepty (w postaci suplementów diety lub pozostałych środków), winien pamiętać o tym, aby zasięgnąć opinii specjalisty, gdyż działanie na własną rękę (np. stosowanie suplementów bez wprowadzenia właściwej diety) może zakończyć się pogorszeniem wyników badań.

Źródło: http://duo-med.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here