Jedną z najpiękniejszych chwil w życiu rodzica jest moment, w którym dziecko wykonuje pierwsze kroki. Nim zdążymy się zorientować maluch świetnie radzi już sobie z chodzeniem. W końcu przychodzi ten moment, w którym planujemy zakup pierwszej pary bucików, musimy więc nabyć odpowiednią wiedzę, by korzystnie wpłynąć na rozwój naszego dziecka.

Pierwsze buty, czyli jakie?

Warto kierować się tymi wskazówkami przy wyborze pierwszych bucików:

  • Muszą koniecznie dobrze trzymać stópkę, umożliwiając jednocześnie jej swobodne ruchy i nie mogą zbytnio usztywniać pięty.
  • Najlepiej zdecydować się na buty wiązane, ponieważ lepiej stabilizują stopę, buty na rzepy są co prawda łatwiejsze w zakładaniu, choć mają sztywną cholewkę, co niekoniecznie sprzyja stopie dziecka.
  • Podeszwa musi być giętka od przodu, natomiast od śródstopia może być twarda i dłuższa o około centymetr od stópki dziecka.
  • Buty powinny posiadać zaokrąglony nosek, dzięki któremu dziecko może bezproblemowo poruszać paluszkami.
  • W środku powinna znajdować się skóra lub inny naturalny materiał, który pozwala skórze oddychać i chroni tym samym przed poceniem. Dzięki temu nie rozwijają się również żadne drobnoustroje i bakterie w bucie
  • Buciki nie mogą być zbyt ciężkie, aby maluch mógł poruszać się w nich bezproblemowo. Weźmy więc do ręki kilka par bucików i stwierdźmy które z nich będą najlżejsze.
  • Jeśli pierwsze buciki okażą się zimowymi koniecznie zadbajmy by posiadały warstwę zapobiegającą przemakaniu, jednocześnie dającą oddychać skórze, jak na przykład goretex czy sympatex. Dodatkowo musza być ciepłe, posiadać grubszą podeszwę.
  • Dobrym pomysłem jest zakup bucików z odblaskami, dzięki czemu maluch widoczny jest po zmroku.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy zmierzyć maluchowi stopę, najlepiej w tym celu udać się do sklepu z obuwiem dziecięcym, tam znajdziemy specjalne miarki czy skanery, które dokładnie zmierzą stópkę dziecka i określą jaki rozmiar bucików będzie dla niego odpowiedni.

Jeśli jednak w danym sklepie nie znajdują się takie pomoce musimy poradzić sobie sami. W tym celu najlepiej przyłożyć do stópki patyczek i zaznaczyć na nim jej długość, a następnie dociąć. Z takim sprzętem udajemy się do sklepu i wsadzamy go do buta by sprawdzić czy pasuje.

Bardzo ważne jest, by rozmiar został właściwie dopasowany, małe dziecko nie poinformuje nas o zbyt ciasnych bądź luźnych bucikach. Może to odbić się niekorzystnie na jego zdrowiu i chodzeniu, a w przypadku zbyt dużych butów może je po prostu zgubić.

Mity i fakty

Nieprawdą jest, że dziecko w domu musi również poruszać się w butach, by prawidłowo nauczyć się chodzić. Stopa potrzebuje wiele swobody, by prawidłowo się rozwijać, dlatego w pomieszczeniach puszczajmy dzieci boso. W ten sposób maluch ćwiczy mięśnie stopy, czucie podłoża, a także reakcje równoważne stopy oraz całego ciała.

Warto ubrać jedynie skarpetki antypoślizgowe, by dziecku łatwiej było się poruszać, a także zapewnić mu tym samym bezpieczeństwo. Nie przywiązujmy też zbyt dużej uwagi do kupna kapci – jeśli faktycznie zachodzi taka potrzeba, na przykład brudna lub zimna podłoga, wtedy załóżmy dziecku kapcie.

Pamiętajmy, że dobrej jakości obuwie dla dziecka, które zadba o jego prawidłowy rozwój nie może kosztować 20 złotych. Często decydujemy się na oszczędność sądząc, że i tak nie ma to wpływu na naszego malucha – jest to błędne stwierdzenie.

Porządne buciki dla dziecka powinny kosztować około 80 złotych, pamiętajmy, by wykonane były z dobrej jakości materiałów i kupione w zaufanym, renomowanym sklepie – tylko w taki sposób zapewnimy maluchowi zdrowe dzieciństwo.

Co więcej, zapewnijmy dziecku odpowiednie buty na każdą porę roku – gdy idzie jesień, a zaraz za nią zima lepiej zdecydować się na bardziej zabudowane buciki z wyższą cholewką, ze specjalnych nieprzemakalnych materiałów, które jednocześnie zapewniają skórze oddychanie.

Wiosną zdecydujmy się na buciki przejściowe, bardziej odsłonięte, w których maluchowi nie będzie zbyt gorąco i dadzą mu swobodę chodzenia. Latem natomiast najlepiej wybrać sandałki.

Buciki nie rosną wraz z dzieckiem

Za każdym razem, gdy dziecko zakładane ma buciki musimy dobrze je zapiąć –  tylko w taki sposób chodzenie w nich będzie dla dziecka komfortowe i bezpieczne. Jeśli buciki są odpowiednie maluch chętnie w nich biega, skacze, kuca. W przypadku, gdy dziecko dziwnie stawia stopy lub niechętnie w nich chodzi może to oznaczać, ze buty są zbyt ciasne.

Stopa dziecka rośnie bardzo szybko i łatwo przeoczyć moment, w którym ulubione buciki są już zbyt małe. Jeśli maluch będzie niechętny do ich ubierania, płacze i marudzi może to oznaczać, że chodzenie w nich sprawia mu ból i dyskomfort.

Możemy także zwrócić uwagę na rajstopki oraz skarpetki – jeśli pojawiają się w nich przetarcia lub dziury w miejscu dużego palca u stóp, może to oznaczać zbyt ciasne obuwie. Nie wyrządzajmy też dziecku krzywdy zakładając, że „jeszcze kilka dni wytrzyma” – te kilka dni może zaważyć na jego zdrowiu i prawidłowym chodzeniu. Niezwłocznie kupmy nową, większą parę butów, by dziecko czuło się w nich dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here