Praca w mediach stanowi marzenie większości z nas. Podróże, wywiady, autografy – to wszystko sprawia, że pragniemy przenieść się w inny świat. Praca w telewizji (bo o niej myśli większość osób) gwarantuje moc niezwykłych wrażeń oraz bywa przepustką do wielkiej kariery. Jak zaistnieć w mediach? W tym artykule spróbujemy dać odpowiedź na postawione pytanie.

Łatwo, nie łatwo? Oto jest pytanie

Dążenie do celu (czyli do pracy w telewizji/radiu/prasie) wymaga poświęcenia oraz determinacji. Nic nie przychodzi bez wysiłku, zatem istotą jest konsekwencja. Swoje działania możemy rozpocząć od mniej kreatywnych przedsięwzięć, które (dzisiaj, jutro bądź za rok) zaowocują pracą w wymarzonych mediach. Co możemy uczynić? W pierwszej kolejności – skorzystajmy z praktyk bądź wolontariatu. Za pracę – naturalnie, nie otrzymamy wynagrodzenia, w tym momencie liczy się jednak chęć budowania doświadczenia.

Curriculum Vitae (CV) – Twój sposób na sukces

Curriculum Vitae to przepustka do innego, lepszego świata. Dysponując doświadczeniem zawodowym (zdobytym w ramach praktyk studenckich bądź wolontariatu) możesz przejść do budowania życiorysu. Dobre CV to CV nie przekraczające jednej strony formatu A4 oraz składające z kluczowych elementów (takich jak: dane osobowe, doświadczenie zawodowe, umiejętności, zainteresowania, odbyte kursy, szkolenia itp.). Uzupełnieniem Curriculum Vitae powinien być prawidłowo skonstruowany list motywacyjny.

Chcesz zaistnieć w mediach? Zwróć uwagę na niżej przedstawione wskazówki

1). Znajomości.

Czy bez znajomości można zaistnieć w mediach? Można, ale droga do sukcesu jest o wiele bardziej skomplikowana. Świat mediów rządzi się swoimi prawami i trudno do niego wejść (zwłaszcza osobie z „zewnątrz”). Jeśli w najbliższym otoczeniu masz kogoś z mediów (dziennikarza, aktora, prezentera), spróbuj wykorzystać nadarzającą się okazję. Wystarczy krótka rozmowa, by zdobyć kilka cennych kontaktów. Pamiętaj jednak – nie należy wykorzystywać ludzi do swoich celów.

2). Reality – show.

Programy typu reality – show to doskonały sposób na wypromowanie swojej osoby. Projekty emitowane są przez duże stacje telewizyjne, zatem prawdopodobieństwo zrobienia ewentualnej „kariery” jest znacznie większe. Jeśli czujesz, że jesteś skazany na sukces, zgłoś się do wybranego reality – show i rozpocznij nową drogę swojego życia.

3). Znajdź ciekawą niszę.

4). Przypadek.

Życie bywa przewrotne, zatem nikt z nas nie wie, czego może spodziewać się jutro, pojutrze bądź za tydzień. Dzisiaj jesteśmy tu, jutro możemy być w telewizji – wystarczy przypadek.

5). Skandal.

Skandal – brzmi dość poważnie. Warto więc pamiętać, że tego typu działanie niesie za sobą szereg konsekwencji – zwłaszcza moralnych.

6). Ciężka praca.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ciężka praca oraz zdobywanie doświadczenia to dwa sposoby na sukces. Od czego warto zacząć? Jeśli czujesz, że jesteś stworzony/stworzona do pracy w mediach, wybierz odpowiedni kierunek studiów (np. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna bądź inny). W dalszej kolejności skorzystaj z praktyk studenckich/absolwenckich, dzięki którym podszlifujesz swój warsztat. O praktykach oraz stażach możesz napisać w Curriculum Vitae.

7). Obieżyświat.

Aby zdobyć wymarzoną pracę w mediach, nie musisz mieć dyplomu oraz CV naszpikowanego praktykami i stażami. Wystarczy, że będziesz globtroterem. Bardzo często zdarza się tak, że osoby mieszkające za granicą bądź podróżujące w najdalsze zakątki świata, stanowią łakomy kąsek dla mediów. Z czego to wynika? Głównie z faktu, że obieżyświat/podróżnik to osoba, która zna języki obce (nie tylko angielski, niemiecki bądź francuski, ale również języki niszowe, takie jak: chiński, japoński bądź fiński). Jak powszechnie wiadomo, znajomość języków obcych to przepustka do lepszej, ciekawszej pracy. Jeśli świetnie władasz trzema językami, masz duże szanse na pracę w radiu bądź telewizji. Podróżnik to również osoba, która dużo widziała, wiele przeżyła oraz zna kulturę danego kraju, a to ma ogromną wartość dla ewentualnego pracodawcy. Zamiast uczyć się i trwonić czas na warsztatach, może lepiej udać się w długą, egzotyczną podróż?

Jak zaistnieć w mediach społecznościowych?

„Jeśli nie ma Cię na Facebooku – nie istniejesz”. Mając świadomość potęgi mediów społecznościowych, wykorzystaj szansę, jaką stawia przed Tobą los. Jeśli jesteś właścicielem firmy, prowadzisz niszową działalność gospodarczą bądź tworzysz ciekawe projekty, zarejestruj się na modnym portalu społecznościowym i pokaż światu swoje dokonania/umiejętności. Im więcej osób zobaczy Twoje prace, tym lepiej dla Ciebie i Twojej działalności.

Podsumowanie

Praca w mediach to spełnienie marzeń wielu kobiet oraz mężczyzn. Działalność medialna nie należy do najłatwiejszych, warto jednak ponieść wszelkie ryzyko. Sposobów na zdobycie pracy, rozgłosu oraz kariery jest bardzo wiele, spróbujmy jednak zachować umiar oraz zdrowy rozsądek. Może zdarzyć się bowiem tak, że wypalimy się szybciej, niż dojdziemy na szczyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here