Występujący w zbożach gluten dla wielu osób stanowi silny alergen, który wywołuje bardzo nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także objawy skórne. Uczulenie na gluten dość często jest mylone z celiakią. W związku z tym, jeśli zauważymy u siebie niepokojące symptomy warto na początku przeprowadzić badania: morfologię krwi na czczo oraz biopsję jelitową, czyli pobranie wycinka z górnej części jelita cienkiego. Wykluczą one lub potwierdzą alergię pokarmową.
Jakie objawy daje uczulenie na gluten? Otóż różnią się one nieco u dzieci i osób dorosłych. U niemowląt i kilkulatków bardzo częstym symptomem nietolerancji tego składnika jest atopowe zapalenie skóry. Przy dłuższym podawaniu glutenu pojawiają się biegunka oraz wymioty. Natomiast silna alergia, obok trudności z pracą układu pokarmowego może również wywoływać problemy oddechowe. Na szczęście większość dzieci wyrasta z tego typu alergii.
Dorośli, którzy nie pozbyli się nietolerancji w dzieciństwie, muszą liczyć się z występowaniem nieprzyjemnej pokrzywki oraz tak zwanej „skórki kurczaka”, czyli zrogowacenia naskórka w tylnej części ramion. Ze strony układu pokarmowego mogą pojawiać się takie dolegliwości, jak biegunka, gazy jelitowe, wzdęcia, a także zaparcia. Uczulenie na gluten, w momencie, kiedy nie jest stosowana diety eliminacyjna, może również prowadzić do obrzęku naczynioruchowego, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Osoby uczulone po spożyciu posiłków bogatych w gluten bardzo często czują się ospałe i bardzo zmęczone, jak po dniu ciężkiej pracy. Ponadto niestosowane się do odpowiedniego menu obniża odporność na choroby autoimmunologiczne, w tym zapalenie okrężnicy, toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak dotąd nie wynaleziono leku na nietolerancję glutenu i jedynym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości jest trwała eliminacja tego składnika z diety. Obecnie nie powinno stanowić to problemu, ponieważ w większości sklepów znajdziemy oddzielne stoiska z żywnością dla bezglutenowców.

www.zrodlozdrowia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here