Rozwód z orzeczeniem o winie to sytuacja, kiedy sąd udziela rozwodu i orzeka, że jedna strona jest odpowiedzialna na rozpad małżeństwa. Taka procedura rozwodowa trwa znacznie dłużej niż rozwód bez orzekania o winie. Aby jednak sąd mógł orzec wyłączną winę jednego z małżonków, należy zebrać i przedstawić dowody.
Jak wygląda sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie
Rozwód z orzeczeniem o winie to proces długotrwały i trudny. W większości przypadków Sąd musi przesłuchać świadków, którzy potwierdzą lub zanegują winę jednego z małżonków (najczęściej przesłuchiwaniu są bliscy rozwodzącej się pary – rodzina i przyjaciele). Kolejna kwestia to analiza materiału dowodowego świadczącego przeciwko małżonkowi. Rozwód z orzeczeniem o winie następuje najczęściej na skutek poniższych przesłanek:
- alkoholizm,
- zdrada,
- porzucenie małżonka,
- przemoc fizyczna i psychiczna,
- groźby,
- odmowa współżycia.
Jeśli przygotowujemy się do rozwodu z orzeczeniem o winie musimy zebrać potrzebny materiał dowodowy świadczący o winie drugiej strony w niezbity sposób. Mogą to być dokumenty (opinie biegłych lekarzy, psychologów, ośrodków pomocy społecznej, raporty policyjne), zdjęcia, nagrania, smsy, maile świadczące o zdradzie, przemocy lub alkoholizmie.
Ile trwa i ile kosztuje rozwój z orzeczeniem o winie
Jeśli chcemy, aby sąd orzekł rozwód z winy małżonka musimy uwzględnić tę prośbę już na etapie składania wniosku rozwodowego. Z kolei ważną informacją jest fakt, że zrezygnować z orzekania o winie możemy zrezygnować podczas trwania rozprawy rozwodowej. Wniosek o rozwód z orzekaniem o winie kosztuje tyle samo, co bez orzekania – 600 zł. Pierwsza rozprawa wyznaczana jest około 3-4 miesiące od złożenia wniosku. W rzadkich wypadkach nieco wcześniej. Cały proces trwa przeważnie około 1 roku od momentu złożenia wniosku i obejmuje minimalnie 3 rozprawy.
Na pierwszej rozprawie o rozwód z orzeczeniem o winie przesłuchiwani są małżonkowie, a na kolejnej Sąd przesłuchuje świadków. Jeśli zostało wezwanych ich więcej niż 3-4 może zostać wyznaczony kolejny termin przesłuchań. Jeśli w międzyczasie zaistnieje konieczność zasięgnięcia opinii biegłych, sprawa wydłuży się o kilka kolejnych miesięcy. Po przesłuchanie świadków Sąd zasądza kolejną rozprawę (trzecią), na której ponownie przesłuchuje strony oraz może wydać decyzję o rozwodzie i winie. Ale nie musi. W sprawach bardziej skomplikowanych publikacja wyroku może nastąpić nieco później, na przykład 2 tygodnie po ostatniej rozprawie.
Rozwód z orzeczeniem o winie – co zyskuje wygrana strona
Jeśli Sąd wyłączną winą za rozpad małżeństwa obarczy jednego z małżonków, drugi uzyskuje korzyści przede wszystkim finansowe. Na wniosek niewinnego małżonka winny może zostać zobowiązany do płacenia alimentów nie tylko na wspólne dzieci, ale także dożywotnio na byłego małżonka. Nie może ponadto sam domagać się alimentów od małżonka niewinnego, kiedy np. popadnie w niedostatek. Jest także zobowiązany do opłacenia kosztów sądowych.