Wsparcie młodej mamy przez położną

0
2173

W ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia ciężarnym i matkom w połogu przysługuje prawo do bezpłatnej opieki położnej, która jak przed wiekami, tak też i obecnie – prowadzi poprzez kobiecość i okołoporodowe kwestie. Skala świadczonych usług i umiejętności położnej jest jednak większa niż zakres objęty refundacją.

Nie należy zawodu współczesnej położnej identyfikować tylko z systemem ochrony zdrowia i pracą w szpitalu. Jaka jest więc rola położnej? Miłość macierzyńska to cudowna umiejętność odczuwania bezgranicznej potrzeby aktywności na rzecz własnego potomstwa. To bez wątpienia ten pierwszy rodzaj napotkanej miłości w rozpoczynającym się życiu człowieka, bez względu na jego stan zdrowia, posiadaną skalę potrzeb, czy wygląd. Nie wiadomo, czy rodzimy się z instynktem miłości macierzyńskiej, czy go nabywamy. Bez wątpienia w ciąży, podczas porodu i połogu, należy w matce wspierać jej miłość macierzyńską. To jedna z wielu ról, które realizuje położna.

Położna jest przy kobiecie w ciąży i jest później przy młodej matce. To właśnie położna przygotowuje i pomaga kobiecie w jej nowej, niezwykłej roli. A jest to ten czas, kiedy może zadziać się najwięcej skrajnych rzeczy w potężnej sferze uczuć i emocji kobiety ciężarnej i młodej mamy.

Niebawem po przyjściu na świat dziecka powinnaś spodziewać się co najmniej czterech domowych, patronażowych wizyt położnej środowiskowo-rodzinnej (położnej podstawowej opieki zdrowotnej – POZ). Specjalistka powinna odwiedzić mamę i maleństwo w czasie pierwszych 48 godzin od otrzymania informacji o szczęśliwym porodzie i powrocie do domu. Następne przysługujące mamie i dziecku wizyty patronażowe, które są refundowane w ramach ubezpieczenia NFZ mają miejsce w pierwszych sześciu tygodniach po szczęśliwym przyjściu na świat maluszka.

Czym są wizyty patronażowe położnej? To przede wszystkim fachowe wsparcie i pomoc dla młodej mamy w jej nowej roli, również udzielenie odpowiedzi na nurtujące kobietę pytania z zakresu opieki okołoporodowej.

Dyplomowana i doświadczona położna środowiskowo-rodzinna to osoba przygotowana do specjalistycznej, wszechstronnej edukacji o opiece okołoporodowej, o drogach kobiecości, w tym również w pozamedycznym rozumieniu owych kwestii. Może wyjaśniać różne zagadnienia w trakcie spotkań przedkoncepcyjnych, potem pomagać zrozumieć i przetrwać czas ciąży, jak też prowadzić wspierające kobietę opiekuńcze wizyty patronażowe.

Niezwykle ważne z punktu widzenia praktycznych usług są uprawnienia położnej i posiadane przez nią realne kompetencje w zakresie ciąży, porodu i połogu. Na pewno chciałabyś mieć całkowitą pewność, że sprawująca opiekę nad twoim dzieckiem i tobą położna jest kompetentną i ze wszech miar odpowiednią do tego osobą. Mądrą kobietą, umiejącą szybko i trwale stworzyć ciepłą, opiekuńczą relację z tobą. Pamiętaj więc o tym, że jeszcze przed porodem możesz wybrać i wskazać określoną położną, a nie jedynie oczekiwać na wizyty przydzielonej ci, nieznanej specjalistki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here